Marek Numerato

Budou někdy školy mladé lidi motivovat jako Steve Jobs?

In Podnikání, Vzdělávání, Život on Únor 19, 2011 at 8:38 pm

Před pár dny jsem si přečetl autobiografickou promluvu Steva Jobse, kterou pronesl ke studentům Stanfordské univerzity na jejich promoci. Tři příběhy, se kterými se Jobs již v roce 2005 svěřil studentům mě uchvátily stejně jako jeho motivační výzva k mladým lidem na startu profesní kariéry.

Zejména následující pasáž mě přivedla k zamyšlení, jak vzdálené je Jobsovo uvažování od toho, co nám obvykle do hlavy vštěpují tuzemské školy.

„Najděte si, co budete mít rádi. Platí to pro práci i pro lidi, se kterými budete žít. Práce vám zaplní velkou část života, a spokojení budete jedině když budete dělat to, o čem jste přesvědčeni, že to je velká věc. A jediný způsob jak dělat velkou věc, je to, co děláte, mít rádi. Jestliže jste to ještě nenašli, hledejte dál. Nedělejte kompromisy.“

Asi nebudu přehánět, když napíšu, že kdyby mi někdo něco takového řekl na půdě některé ze škol, kterými jsem prošel, koukal bych na něj jako na UFO.

Slyšeli jste snad na škole něco o tom, jak je důležité věnovat se práci, která vás baví? Mám pocit, že tuzemské školy nás málo motivují k činnostem, ze kterých můžeme mít užitek my samotní. Ve školách se daleko více mluví o tom, co máme dělat proto, abychom byli někomu prospěšní nebo naopak nebyli někomu na obtíž. Chtějí z nás vychovat vzorné zaměstnance (nejlépe státní) a daňové poplatníky, kteří otrocky přispívají do pokladny státu na jeho nákladný provoz. Chtějí, abychom nevybočovali z řady, protože tím bychom mohli někomu způsobit ostudu. Ne sami sobě, ale především, své škole, zaměstnavateli nebo třeba obci. Chtějí z nás mít pověstné cihly ve zdi. Neříkají nám nedělejte kompromisy, ale buďte loajální, přizpůsobte se.

Zapomeňte na to, co vám říkali na školách a inspirujte se u Jobse :-). Jeho proslov si můžete poslechnout v angličtině nebo přečíst jeho český překlad.

Vyšlo na numerato.blog.idnes.cz.

Advertisements

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: