Marek Numerato

Škola dle mého gusta – svobodné prostředí a podpora inovační gramotnosti

In Vzdělávání on Únor 12, 2011 at 3:28 pm

Zděsil jsem se, když zpravodajský server BBC přinesl zprávu o tom, že bezmála 1100 žáků ze školy v anglickém Coventry je monitorováno 112 kamerami. Jaké absolventy může taková škola asi vychovat? Poslušné otroky státu, kteří si nechají líbit každou buzeraci a ještě navíc budou stát v politice nesmyslných zákazů a nařízení podporovat. Nebo opačný extrém. Přísná výchová a restrikce vedou částo ke vzpouře. Ze školy tak mohou vylézt i věční revolucionáři, kteří ve chvílích, kdy jim docházejí argumenty, vrhají dlažební kostky.

Kromě škol, které připomínají Orwellova Velkého bratra, se dají v dnešním světě najít naštěstí i takové, které chovají ke svobodě náležitý respekt. Třeba brazilská škola Lumiar. Jak to ve škole založené na demokratickém přístupu k výchově chodí, se můžete podívat na následujícím videu. Na škole je mi sympatické i to, jak se staví k inovacím a moderním technologiím.

A když už jsem nakousl téma inovací a technologického pokroku, dovolím si doporučit svého druhu ojedinělou a po obsahové stránce vydařenou učebnici s názvem Inovační gramotnost pro patnáctileté (vhodná i pro starší 🙂 a článek Budoucnost se na nás směje, který je hezkým shrnutím několika technologických vymožeností, o nichž se nám ještě nedávno ani nesnilo.

Advertisements

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: