Marek Numerato

Co o historii prozrazují knihy a Google?

In Web on Leden 21, 2011 at 2:29 pm

Digitalizace knih je jedním z ambiciózních projektů Googlu, který již přináší internetovým uživatelům první ovoce. To je ukryto ve službě, kterou redaktor Aktuálně.cz nazval celkem příznačně „Oko Googlu do dějin“.

Jde o aplikaci Books Ngram Viewer zobrazující výskyt různých hesel v knihách na časové ose. Graf vám například ukáže, jak se měnil výskyt slova „doctor“ v čase, a to po období až pět sloletí zpátky. Zaměřit se ale můžete třeba jen na vámi vybraný časový úsek (např. 1935-1960). Aplikace umožňuje zanést do grafu více hesel najednou. Pozorovat tak můžete kupříkladu pomyslný souboj výskytu slov „war“ a „peace“.

Aplikace údajně pracuje až s 500 milardy hesel. Vyhledávání je v tuto chvíli omezeno zhruba pro deset jazyků. Jak asi tušíte, čeština mezi nimi není. Čísla v grafu pochopitelně nelze brát se stoprocentní důvěryhodností, ale určité trendy se díky aplikaci Googlu dají vysledovat. Myslím, že by mohlo jít o užitečnou pomůcku například pro učitele dějepisu. Ti by mohli s aplikací pracovat tak, že si vyhledají určité heslo a následně vyzvou své žáky k diskusi nad tím, proč je největší výskyt u hesla „nuclear“ zaznamenán zrovna pro rok 1985 apod.

Ngram

Zdroj:

Aktuálně.cz – Oko Googlu do dějin: Najděte v knihách 500 miliard slov

Books Ngram Viewer 

Advertisements

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: